To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #16,880 - 4/11/20 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | PRIME B250M-A |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Test #16,825 - 4/11/20 12:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | RAVPower Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | RAVPower SSDStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RAVPower USB-C 512GB SSD on Pi4 |
| Test #16,815 - 4/11/20 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Turbo (USB 2.0) |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | PNY USB2.0FD |
| Class: | USB Flash |
| Test #16,790 - 4/11/20 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,902 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate FastSSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate FastSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #16,722 - 4/11/20 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 940 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung usb stick |
| Test #16,719 - 4/11/20 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 544 |
| User: | HEAD |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Unknown 16GB USB Stick on Pi3B+ |
| Test #16,717 - 4/11/20 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 6,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Seagate BUP |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | 850 pro |
| Test #16,701 - 4/11/20 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk SSD Extreme on Pi 4 |
| Test #16,690 - 4/11/20 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,815 |
| User: | g1zm0 |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi 4, Samsung T5 Portable 250GB |
| Test #16,640 - 4/11/20 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW X116GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #16,566 - 4/10/20 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #16,540 - 4/10/20 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,376 |
| User: | test |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #16,521 - 4/10/20 6:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD |
| Test #16,485 - 4/10/20 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData UV150 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | AData USBFlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | A-Data USB3 Drive |
| Test #16,483 - 4/10/20 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,393 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #16,428 - 4/10/20 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate ExpansionSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Seagate SSD 1 TB |
| Test #16,417 - 4/10/20 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,875 |
| User: | Josche |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso 2,5 SSD HIGH on Transcend USB 3.0 Sata Adapter |
| Test #16,370 - 4/10/20 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,508 |
| User: | linlar |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 500GB |
| Test #16,278 - 4/10/20 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 6,715 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | KingSpec JMS576 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KINGSPEC Z3 on Pi |
| Test #16,256 - 4/10/20 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 6,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T3 1TB on Pi 4 |