To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #16,225 - 4/10/20 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 1,214 |
| User: | noob |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk ultra fit |
| Test #16,113 - 4/9/20 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston DataTraveler G4 16GB USB3 Drive |
| Test #16,091 - 4/9/20 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,657 |
| User: | uwe72 |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport25E1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi4 |
| Test #16,042 - 4/9/20 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | adata ssd sp900 premier pro 128 gb on Pi |
| Test #15,909 - 4/9/20 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | microSSD 480Gb on Pi4 |
| Test #15,887 - 4/9/20 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Baseline |
| Test #15,871 - 4/9/20 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,739 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #15,805 - 4/9/20 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 613 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Steelram FS200 USB pSSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Steelram SteelRamA01 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #15,686 - 4/8/20 6:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,643 |
| User: | Mike |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kootion USB SSD 120gb |
| Test #15,639 - 4/8/20 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,038 |
| User: | David |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RPi 4 overclocked 2.147GHz usb 3.1 |
| Test #15,628 - 4/8/20 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #15,592 - 4/8/20 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #15,505 - 4/8/20 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | f2fs usb |
| Test #15,454 - 4/8/20 5:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Test #15,370 - 4/8/20 12:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD |
| Test #15,319 - 4/7/20 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi to sandisk |
| Test #15,301 - 4/7/20 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Professional 240GB SSD |
| Test #15,242 - 4/7/20 4:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 750 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Turbo |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | PNY USB3.0FD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | PNY 64 USB on Pi4 |
| Test #15,194 - 4/7/20 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,630 |
| User: | miep |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | verbatim |
| Test #15,159 - 4/7/20 11:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 |
| Device: | Seagate USB3.0Cable |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Apacer SSD on Pi 4 using Kingston SATA to USB |