To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #27,353 - 6/18/20 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 4,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,351 - 6/18/20 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 6,264 |
| User: | ForVinay |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on Pi4 |
| Test #27,348 - 6/18/20 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,452 |
| User: | rxc |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston model: SV300 on Pi4 |
| Test #27,344 - 6/18/20 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,274 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS32GMTS400S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #27,337 - 6/18/20 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | Michael |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 4 using Geekworm X825 module |
| Test #27,333 - 6/18/20 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,775 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,331 - 6/18/20 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 9,453 |
| User: | Gibbet |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | QNINE NvMe JMicron Tech adapter WITH SHORTER uUSB 3 cable! and NVMeSSD - Significant spped improvement |
| Test #27,329 - 6/18/20 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,945 |
| User: | sex |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | pi4 samsung 860 evo poe |
| Test #27,328 - 6/18/20 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 with USB-SATA adapter |
| Test #27,326 - 6/18/20 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 4,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,325 - 6/18/20 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 6,641 |
| User: | PBR |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 1.9clk 250 SSD |
| Test #27,324 - 6/18/20 3:01 am | |
|---|---|
| Score: | 4,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus on Pi4 using ICYBOX SATA to USB adapter |
| Test #27,320 - 6/18/20 12:12 am | |
|---|---|
| Score: | 6,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,312 - 6/17/20 10:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SPCC Solid State Disk on Pi 4 using VIA Labs, Inc. SATA to USB adapter |
| Test #27,311 - 6/17/20 9:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,157 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #27,308 - 6/17/20 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,494 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems RTOTJ 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | UMIS RTOTJ128VGD2EYX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Ramaxel RTOTJ128 on Pi 4 8GB using Jmicron SATA to USB adapter |
| Test #27,287 - 6/17/20 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi4 running Ububtu 64bit |
| Test #27,283 - 6/17/20 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Radxa 0x144d |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RockPi4 Samsung EVO 960 Plus NVME direct |
| Test #27,280 - 6/17/20 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #27,279 - 6/17/20 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,018 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD850 Pro StarTech SATA to USB3.0 |