To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #27,269 - 6/17/20 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN500 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G1B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN 550 SSD on Pi 4 using SSK NVME to USB adapter |
| Test #27,262 - 6/17/20 2:33 am | |
|---|---|
| Score: | 5,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT512MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX100 on Pi4 with Amazon SATA to USB adapter |
| Test #27,254 - 6/16/20 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,476 |
| User: | Fygar |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 500 GB SSD on Pi 4 using RSHTECH RSH-219 Enclosure (ASM1153E) |
| Test #27,251 - 6/16/20 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,614 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP M.2PCIESSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power A60 M.2 PCIe Gen 3 SSD on Pi 4b using TDBT SuperC USB Adaptor |
| Test #27,242 - 6/16/20 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,796 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JS600 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Leven JAJS600M256C |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on PI4 |
| Test #27,238 - 6/16/20 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD120GB RPi4 4GB |
| Test #27,237 - 6/16/20 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | score |
| Test #27,217 - 6/16/20 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,897 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO on Pi 4 using StarTech SATA to usb adapter |
| Test #27,213 - 6/16/20 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Emtec X150120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,212 - 6/16/20 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500 NAND ssd |
| Test #27,210 - 6/16/20 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4usb3 |
| Test #27,205 - 6/16/20 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 6,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO SSD on Pi 4 using JMS567 based adapter, UAS disabled |
| Test #27,203 - 6/16/20 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 4,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd kingston |
| Test #27,200 - 6/16/20 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Trion 100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | OCZ TRION100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Testing |
| Test #27,199 - 6/16/20 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,688 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G1R0B-68A4Z0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd red |
| Test #27,198 - 6/16/20 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 4,074 |
| User: | iStitch07 |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung M.2 970 Evo Plus on Pi 3B+ using JMicron Tech M.2 to USB adapter |
| Test #27,197 - 6/16/20 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 5,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SSD |
| Test #27,192 - 6/16/20 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,684 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Plextor PX-128M8VC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,191 - 6/16/20 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xx |
| Test #27,178 - 6/15/20 11:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | JMicron Tech M.2 to USB 3.1 Adaptor |