To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #3,300 - 10/27/19 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4ssd |
| Test #3,290 - 10/27/19 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 9,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA500GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | ssd |
| Test #3,271 - 10/26/19 6:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,267 - 10/26/19 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 4,899 |
| User: | hapklaar |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PRO |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro 256GB |
| Test #3,258 - 10/26/19 3:48 am | |
|---|---|
| Score: | 5,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,248 - 10/25/19 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hahpi41ssd |
| Test #3,247 - 10/25/19 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,240 - 10/25/19 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,353 |
| User: | endverbraucher |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia ASM105x |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso with Startech SATA USB Adapter |
| Test #3,237 - 10/25/19 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 6,029 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apacer AS450120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,234 - 10/25/19 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,552 |
| User: | WVersweber |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120GB SSD |
| Test #3,231 - 10/25/19 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 6,336 |
| User: | FreelancerJ |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P1 500GB NVMe CT500P1SSD8 via Orico NVMe M2 to USB C 31 Gen2 Enclosure TCM2C3JMS583 Chipset |
| Test #3,222 - 10/24/19 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,917 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | CT250MX500 M2 |
| Test #3,215 - 10/24/19 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 3,918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Transcend TS32GSSD340K |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend 32GB |
| Test #3,200 - 10/23/19 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,182 - 10/23/19 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,156 |
| User: | Brucknem |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 1TB 25 SATA 6Gbs |
| Test #3,165 - 10/21/19 9:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,906 |
| User: | Archon |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500GB SSD |
| Test #3,157 - 10/21/19 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 6,887 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #3,153 - 10/21/19 8:01 am | |
|---|---|
| Score: | 51,953 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Lenovo ThinkPad T480 |
| Device: | Samsung SSD960EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 960 EVO 1TB NVMe |
| Test #3,133 - 10/20/19 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,876 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,117 - 10/19/19 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,951 |
| User: | FT |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 m2 500GB ASM |