To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #3,023 - 10/16/19 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 6,637 |
| User: | Martijn02 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | With Kingston SSD StarTech USB Sata cable |
| Test #3,021 - 10/15/19 11:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,807 |
| User: | GeorgeTSpicy |
| Brand: | Samsung PM841n Series |
| Board: | Lenovo ThinkCentre T430s |
| Device: | Samsung MZ7PC128HAFU-000L1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Samsung |
| Test #3,011 - 10/15/19 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 23,745 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Packard Bell EasyNote TS11HR |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SDD |
| Test #3,008 - 10/15/19 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 9,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,006 - 10/14/19 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,826 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDPM871mSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #2,999 - 10/14/19 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,721 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | aas ssd |
| Test #2,997 - 10/14/19 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Pine64 Rock64 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #2,996 - 10/14/19 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,990 - 10/14/19 6:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #2,988 - 10/14/19 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 5,353 |
| User: | Fufik |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #2,979 - 10/13/19 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO 1TB in a OWC enclosure |
| Test #2,965 - 10/13/19 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 3,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS64GSSD420 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,951 - 10/12/19 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,573 |
| User: | MickNL |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Plextor PX-128S3C |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Plextor PX128S3C via JMicron JMS579 UAS USB30 SATA III |
| Test #2,924 - 10/11/19 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,921 - 10/11/19 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 6,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A12 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #2,917 - 10/11/19 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,026 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,900 - 10/10/19 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 4,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S4600 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2KG240G7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Intel |
| Test #2,893 - 10/9/19 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #2,891 - 10/9/19 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #2,884 - 10/9/19 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 850 via sata usb |