To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #94,613 - 9/14/24 10:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,196 |
| User: | Willan |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Generic 240GB SSD using SATA to USB adapter |
| Test #94,611 - 9/14/24 9:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,336 |
| User: | ucav |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD nvme Hynix 500 gb on PI4 using jmicron Chinese generic case (transparent case) |
| Test #94,609 - 9/14/24 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,501 |
| User: | parallex |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | second |
| Test #94,605 - 9/14/24 8:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,781 |
| User: | si-fi |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 500GB 980 PCIe3.0 on Pi 5 8GB using Argon NEO Expansion Board |
| Test #94,602 - 9/14/24 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #94,601 - 9/14/24 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 49,254 |
| User: | benchash |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | To Be Filled By O.E.M. |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend PCIe SSD 300S Gen3x4 (512GB) on Radxa X4 8GB m.2 slot |
| Test #94,597 - 9/14/24 6:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,228 |
| User: | benchash |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | WTR PRO |
| Device: | Transcend TS512GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend PCIe SSD 200S Gen3x4 (with DRAM cache, 512GB) on Aoostar WTR Pro (N100) m.2 slot |
| Test #94,595 - 9/14/24 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,233 |
| User: | benchash |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | WTR PRO |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 2.5 SSD (120GB) on Aoostar WTR Pro (N100) using UGreen USB3.0 SATA to USB adapter |
| Test #94,594 - 9/14/24 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,629 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial T500 SSD 1TB |
| Test #94,592 - 9/14/24 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,452 |
| User: | benchash |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 2.5 SSD (120GB) on Pi 4 8GB using UGreen USB3.0 SATA to USB adapter |
| Test #94,588 - 9/14/24 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 60,763 |
| User: | short |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair 600 |
| Test #94,586 - 9/14/24 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,950 |
| User: | clear |
| Brand: | Orico J10 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico J10 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,582 - 9/14/24 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung-evo |
| Test #94,579 - 9/14/24 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,214 |
| User: | leomotors |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5 ITX |
| Device: | WDC WDBLACKSN770250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock 5 ITX on Ubuntu 24.04 with SN770 |
| Test #94,576 - 9/14/24 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,589 |
| User: | Ojeke |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G2X0C-00L350 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDS250G2X0C on Pi 5 using Argon NEO 5 NVMe |
| Test #94,573 - 9/14/24 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 19,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gsfd |
| Test #94,570 - 9/14/24 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 39,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW020T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #94,565 - 9/14/24 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 57,007 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKCD256TFK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,563 - 9/14/24 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 50,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 EVO 2TB NVMe |
| Test #94,555 - 9/14/24 5:19 am | |
|---|---|
| Score: | 51,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM8SEP4512Q-A0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi |