To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #93,603 - 8/28/24 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 57,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,599 - 8/28/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 56,681 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLACK SN770M (1TB) on Pi5 PCIE3 |
| Test #93,598 - 8/28/24 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 52,768 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,596 - 8/28/24 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 53,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,592 - 8/28/24 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 10,046 |
| User: | omer |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1014 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m48-x64-home-test-setup |
| Test #93,588 - 8/28/24 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 52,400 |
| User: | Pironman5 |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue Pi5 NVMe |
| Test #93,587 - 8/28/24 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 29,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,579 - 8/28/24 12:15 am | |
|---|---|
| Score: | 57,332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #93,572 - 8/27/24 9:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 60,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Micro 1TB M.2 NVMe SSD on Pi 5 with PiHAT |
| Test #93,568 - 8/27/24 7:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,156 |
| User: | piabug |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd black sn770 nvme ssd on pi5 wit pimoroni base |
| Test #93,564 - 8/27/24 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,523 |
| User: | Viago |
| Brand: | Mushkin Vortex-LX |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Mushkin MKNSSDVL1TB-D8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 with GeekPi N10 Tiny NVME Hat using Mushkin Redline Vortex LX 1tb Gen4 |
| Test #93,563 - 8/27/24 5:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,412 |
| User: | jstamm |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 PRO 1TB on Pi 5 using Geekworm X1001 |
| Test #93,559 - 8/27/24 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,658 |
| User: | jstamm |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 PRO 1TB on Pi 5 using Geekworm X1001 |
| Test #93,556 - 8/27/24 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 67,106 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Corsair MP600 Core XT |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREXT |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Core XT on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #93,551 - 8/27/24 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,542 - 8/27/24 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 42,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,540 - 8/27/24 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,768 |
| User: | markkuh |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #93,538 - 8/27/24 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 12,119 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | WDC BlueSN570250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | |
| Test #93,534 - 8/27/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 49,706 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test2 |
| Test #93,527 - 8/27/24 1:55 am | |
|---|---|
| Score: | 50,706 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM8PCP3512F-AI1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |