To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #72,522 - 8/25/23 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd tran |
| Test #72,512 - 8/25/23 3:24 am | |
|---|---|
| Score: | 31,961 |
| User: | robsonn |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Lenovo ThinkCentre M93p |
| Device: | Samsung SSD870QVO8TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG QOVO 8TB |
| Test #72,509 - 8/24/23 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD-Black 1TB SSD on Geekworm Sock |
| Test #72,495 - 8/24/23 3:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,393 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ocz agility 3 ssd on pi 4 using sata to usb adapter |
| Test #72,494 - 8/24/23 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,488 - 8/23/23 8:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,110 |
| User: | JimK |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #72,485 - 8/23/23 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane P1600X Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Intel SSDPEK1A118GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel P1600X 118GB on StarFive VisionFive 2 |
| Test #72,482 - 8/23/23 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,862 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Patriot M.2P3001024GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 1TB on StarFive VisionFive 2 |
| Test #72,481 - 8/23/23 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,003 |
| User: | ja |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | mm |
| Test #72,480 - 8/23/23 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,477 - 8/22/23 11:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Mushkin Helix-L M.2 NVMe Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Mushkin MKNSSDHL1TB-D8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Mushkin Helix-L 1TB on StarFive VisionFive 2 |
| Test #72,476 - 8/22/23 10:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,685 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Black SN770 1TB on StarFive VisionFive 2 |
| Test #72,475 - 8/22/23 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB on StarFive VisionFive 2 |
| Test #72,474 - 8/22/23 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 2TB CT2000P3PSSD8 on StarFive VisionFive 2 |
| Test #72,460 - 8/21/23 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,455 - 8/21/23 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 21,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ1T0HBLB-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,453 - 8/21/23 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 10,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA256GB on OPi5 with PCIe multiplexer |
| Test #72,447 - 8/20/23 9:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,807 |
| User: | Wilbur |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 128GB KIOXIA 128GB M.2 2230 on Orange Pi 5+ |
| Test #72,444 - 8/20/23 6:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZNLN128HAHQ-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung pm871b ssd on Pi 4 using argon one usb adapter |
| Test #72,443 - 8/20/23 6:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,589 |
| User: | brightstar |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 1TB on Sabrent USB3.2 on RPi 4 |