To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #72,441 - 8/20/23 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS256GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | transcend ngff sdd on Pi 4 using x857 v2.0 |
| Test #72,439 - 8/20/23 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,094 |
| User: | xsf |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ubuntu 22.04 - USB3 High |
| Test #72,436 - 8/20/23 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,435 - 8/20/23 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,488 |
| User: | reboot |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,434 - 8/20/23 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,649 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | ODROID C4 |
| Device: | Samsung MZVKW1T0HMLH-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ls |
| Test #72,433 - 8/20/23 11:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,881 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cruicial C3 Pi 4 m.2 to usb3 |
| Test #72,432 - 8/20/23 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 11,032 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,421 - 8/20/23 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 28,558 |
| User: | eleman |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi-nvme-samsung-970 |
| Test #72,420 - 8/20/23 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 5,829 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Integral Vseries 480Go |
| Test #72,417 - 8/20/23 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,416 - 8/19/23 11:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Boot SSD |
| Test #72,413 - 8/19/23 9:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lenovo ThinkPad M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Lenovo LENSE30256GMSP34MEAT3TA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Union Memory NVMe SSD on Pi 4 using Sabrent M.2 NVME to USB enclosure |
| Test #72,410 - 8/19/23 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NX-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NX Series SSD on Orange Pi 5 Plus on Onboarded nvme Slot |
| Test #72,409 - 8/19/23 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,676 |
| User: | Reptile17 |
| Brand: | Crucial MX200 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial CT250MX200SSD4 on Pi4 m.2 USB3 Adapter |
| Test #72,399 - 8/18/23 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | zero2w_ssd_870EVO |
| Test #72,395 - 8/18/23 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,393 - 8/18/23 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 24,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG4 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Toshiba KBG40ZNV256GKIOXIA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kioxia KBG40ZNV256G on Opi5Plus |
| Test #72,390 - 8/18/23 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 5,989 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adata su800 usb3.0 |
| Test #72,388 - 8/18/23 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 6,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 850 SSD on Pi 4 using JMicron Technology JMS567 SATA 6Gb/s bridge |
| Test #72,380 - 8/17/23 5:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,036 |
| User: | Will |
| Brand: | Solidigm P44 Pro |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Solidigm SSDPFKKW010X7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Solidigm P44 Pro |