To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #71,135 - 6/23/23 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 256GB PM991 M.2 on Orange pi 5 SBC |
| Test #71,134 - 6/23/23 4:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #71,130 - 6/23/23 2:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia PCIe NVMe SSD Orange Pi 5 |
| Test #71,127 - 6/23/23 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial CT1000P3 |
| Test #71,124 - 6/23/23 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THNSNC Series |
| Board: | Orange Pi PC |
| Device: | Toshiba THNSNF128GMCS |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usb |
| Test #71,122 - 6/23/23 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 10,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston SNV2S/2000G SSD on Pi 4 using ORICO M2PV-C3-BK-EP NVMe to USB adapter |
| Test #71,121 - 6/23/23 3:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,120 - 6/23/23 12:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,118 - 6/22/23 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Adata NVME XPG on Pi 4B using Argon V2 Case and NVME dock |
| Test #71,117 - 6/22/23 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 25,714 |
| User: | Michele |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKHynix BC511 NVME HFM256G on Orange Pi 5 |
| Test #71,115 - 6/22/23 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sei la |
| Test #71,114 - 6/22/23 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,171 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,113 - 6/22/23 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,941 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Intel SSDSC2CT180A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,109 - 6/22/23 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,806 |
| User: | MAW |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Walram 256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 4GB, Walram NVME SSD, RTL9210 M.2 Adapter |
| Test #71,108 - 6/22/23 11:41 am | |
|---|---|
| Score: | 27,864 |
| User: | tyko |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Tyko Orange PI5 Plus |
| Test #71,107 - 6/22/23 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 16,566 |
| User: | RUNaBitcoinNode |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus on Odroid M1 8GB RAM |
| Test #71,106 - 6/22/23 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Z400s2.57MM128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4, generic SATA USB3 Adapter, 128GB Sandisk SSD |
| Test #71,104 - 6/22/23 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane 32GB Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Intel MEMPEK1W016GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane on Pi400 using Orico NVME to USB adapter |
| Test #71,102 - 6/22/23 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 4,959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 on Pi 4 |
| Test #71,094 - 6/21/23 10:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,855 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |