To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #71,090 - 6/21/23 9:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,874 |
| User: | Mad Dawg |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus PCIE 4.0 500GB |
| Test #71,083 - 6/21/23 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 30,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 500GB M.2 |
| Test #71,082 - 6/21/23 7:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,080 - 6/21/23 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 33,528 |
| User: | jtremblant |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock5B Test2 Sabrent Rocket |
| Test #71,077 - 6/21/23 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 9,064 |
| User: | fisch13 |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial mx500 on pi4 using startech usb 3.0 |
| Test #71,076 - 6/21/23 6:05 am | |
|---|---|
| Score: | 14,728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec M2 NVMe SSD 512GB on Orange Pi 5 |
| Test #71,073 - 6/20/23 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 on OrangePi 5 nvme pci2 |
| Test #71,069 - 6/20/23 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,873 |
| User: | jamesjoy |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi with Sabrent 1TB Rocket NVME |
| Test #71,064 - 6/20/23 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power SSD on Orange Pi 5 using M.2 nvme |
| Test #71,062 - 6/20/23 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZYTY256HDHP-000L2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sdcard |
| Test #71,059 - 6/20/23 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 22,065 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #71,055 - 6/20/23 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 23,670 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | parted |
| Test #71,052 - 6/20/23 1:08 am | |
|---|---|
| Score: | 79,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Dell Latitude 7420 |
| Device: | WDC WDBA3V5000ANC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #71,046 - 6/19/23 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,043 - 6/19/23 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Lexar 256GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,039 - 6/19/23 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 5,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SDSSDA960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,034 - 6/19/23 2:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,667 |
| User: | Newbie |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 256Gb |
| Test #71,026 - 6/18/23 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,433 |
| User: | BTA-Encoder |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sansumg 1TB SSD on OrangePI5B |
| Test #71,023 - 6/18/23 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,854 |
| User: | Burn1 |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI 4 SSD128GB |
| Test #71,022 - 6/18/23 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,606 |
| User: | NiXi |
| Brand: | Patriot P210 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot P210512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ATA Patriot P210512 on pi4 using Orico (20UTS-BK-BP) SATA to USB3.0 |