To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,973 - 6/15/23 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,225 |
| User: | QNone |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | QNone |
| Test #70,971 - 6/15/23 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 30,230 |
| User: | coldstoarmer |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 128GB NVME on Rock5B |
| Test #70,969 - 6/15/23 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,457 |
| User: | coldstoarmer |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 128GB SKHynix NVME on Orange Pi 5 |
| Test #70,965 - 6/15/23 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,899 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepiplus |
| Test #70,961 - 6/15/23 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 28,085 |
| User: | tekovich |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | evo 970 armbian orange pi 5 plus |
| Test #70,960 - 6/15/23 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 14,895 |
| User: | LazarvS |
| Brand: | Toshiba RC100 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Toshiba RC100 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba A-100 NVME on Orange Pi 5 |
| Test #70,959 - 6/15/23 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TS256GMTS430S with Raspberry Pi 2B |
| Test #70,958 - 6/15/23 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 14,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #70,956 - 6/15/23 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 9,238 |
| User: | cheezmonkey |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Goldenfir SSD512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Bliksem buudget SSD in Startech AsMedia based USB controller |
| Test #70,955 - 6/15/23 3:20 am | |
|---|---|
| Score: | 6,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,954 - 6/15/23 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #70,939 - 6/14/23 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JP600 M.2 PCIe SSD |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Leven JAJP600M4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Leven JP600 4TB on Rock 5b 16gb RAM |
| Test #70,932 - 6/14/23 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PC SN520 NVMe WDC 128GB on OrangePi 5 |
| Test #70,925 - 6/14/23 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,157 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 2.5 Sata |
| Test #70,920 - 6/14/23 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,873 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nvme |
| Test #70,918 - 6/14/23 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,102 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Blitzwolf BW-NV2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Blitzwolf BW-NV2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Bltzwoolf M2 mvme 256GB |
| Test #70,913 - 6/14/23 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 16,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme01 speedtest |
| Test #70,898 - 6/13/23 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU635 |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | AData SU635 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU635 on Le Potato using sabrent SATA to USB |
| Test #70,891 - 6/13/23 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 6,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Emtec X150120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,890 - 6/13/23 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 54,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Spectrix S40G |
| Board: | HP EliteDesk 800 G2 SFF |
| Device: | AData SPECTRIXS40G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | spacehosting |