To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,887 - 6/13/23 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,863 |
| User: | DerFritz |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS256GMSA452T-I |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | x857v2 w. Transcend MSA452T-I 256GB |
| Test #70,885 - 6/13/23 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 26,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial CT250P2SSD8 on Orange Pi 5 Plus |
| Test #70,884 - 6/13/23 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,743 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #70,883 - 6/13/23 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 9,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Fury |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SHFS37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston HyperX Fury on Pi 4 using Startech Sata to USB adapter |
| Test #70,882 - 6/12/23 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe 128GB Switch |
| Test #70,879 - 6/12/23 9:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,729 |
| User: | [B |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | ODROID H2 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvemo on ODROID H2+ |
| Test #70,878 - 6/12/23 8:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData IM2P33F3 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData IM2P33F3ANVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #70,877 - 6/12/23 5:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix BC511HFM256GDJTNI-82A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKHynix BC511 HFM256GDJTNI-82A0A (Orange Pi 5 Plus) |
| Test #70,876 - 6/12/23 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #70,875 - 6/12/23 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,913 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | m.2 |
| Test #70,873 - 6/12/23 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TEAMGROUP MS30 SSD 512GB SATA III 6Gb/s |
| Test #70,869 - 6/12/23 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 19,378 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #70,867 - 6/12/23 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 14,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Blaze Series |
| Board: | ASRock A75M-ITX |
| Device: | Patriot BlazeSSDATADevice |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,864 - 6/12/23 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 19,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SB-1342-512 NVME 500GB |
| Test #70,858 - 6/11/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,896 |
| User: | Burn1 |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 ssd 1tb testing |
| Test #70,857 - 6/11/23 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #70,856 - 6/11/23 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,855 - 6/11/23 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 5,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung evo |
| Test #70,852 - 6/11/23 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 26,236 |
| User: | jolu |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 2T on OrangePi 5 Plus |
| Test #70,851 - 6/11/23 5:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingSpec NT-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston 256 GB |