To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #71,015 - 6/18/23 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 21,528 |
| User: | SputnikRocket |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980 on Orange Pi 5, Arch Linux ARM on UEFI |
| Test #71,014 - 6/18/23 6:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,065 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Torosus 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Torosus 240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,012 - 6/18/23 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 25,887 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ZhiTai TiPlus SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | ZhiTai TiPlus50002TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #71,009 - 6/18/23 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 9,970 |
| User: | bobobobobovic |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | NVME intel 2 |
| Test #71,002 - 6/17/23 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,219 |
| User: | jtremblant |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC BLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock5B TwisterOS Beta2 NVMe |
| Test #71,001 - 6/17/23 7:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicone Power A55 on TinkerBoard 1 |
| Test #71,000 - 6/17/23 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,969 |
| User: | Tigger |
| Brand: | Western Digital SN720 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN720SDAPNTW-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orandge Pi 5 |
| Test #70,999 - 6/17/23 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,331 |
| User: | strick499 |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Toshiba 128GB M.2 2230 PCIe NVMe |
| Test #70,998 - 6/17/23 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 26,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,996 - 6/17/23 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 20,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,992 - 6/16/23 4:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,381 |
| User: | pingudev |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SSD on Pi 4 using Renkforce SATA to USB Adapter |
| Test #70,989 - 6/16/23 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 20,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung ssd |
| Test #70,988 - 6/16/23 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 29,565 |
| User: | iozone test complete. |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,987 - 6/16/23 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 18,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,986 - 6/16/23 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,726 |
| User: | mega |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Banana Pi Pro |
| Device: | PNY CS9001TBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD PNY on Banana Pi Pro |
| Test #70,985 - 6/16/23 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 20,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange pi 5 Samsung PM991 256GB |
| Test #70,979 - 6/15/23 11:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO PLUS |
| Test #70,977 - 6/15/23 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 23,612 |
| User: | jtremblant |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Opi5 16Gb TwisterOS Beta2 NVMe |
| Test #70,976 - 6/15/23 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,969 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 8GB startech kingstone 240gb A400 |
| Test #70,974 - 6/15/23 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,676 |
| User: | Mickey |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | OPi5+ |