To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,847 - 6/11/23 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 9,632 |
| User: | Reljoy |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Gigabyte 970A-D3P |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Antec |
| Test #70,845 - 6/10/23 9:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,192 |
| User: | choovick |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 NVMe |
| Test #70,844 - 6/10/23 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,278 |
| User: | OceanRunner |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS512GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend MTS on ElecGear USB adapter |
| Test #70,843 - 6/10/23 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC WDS100T3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5 SSD Test |
| Test #70,840 - 6/10/23 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,838 - 6/10/23 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,837 - 6/10/23 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,826 - 6/10/23 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 96,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | ASUS TUF Gaming B550M Plus |
| Device: | WDC BLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,824 - 6/10/23 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 14,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #70,823 - 6/10/23 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 13,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Radxa CM3 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,818 - 6/10/23 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,872 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nvme ssd Intel |
| Test #70,816 - 6/10/23 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 6,722 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,815 - 6/10/23 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 11,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,814 - 6/10/23 5:14 am | |
|---|---|
| Score: | 8,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nvme Intel |
| Test #70,813 - 6/10/23 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 27,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 |
| Test #70,809 - 6/10/23 1:18 am | |
|---|---|
| Score: | 6,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 480GB |
| Test #70,808 - 6/9/23 10:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,142 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO on Rasperry Pi 4b at 2000Mhz using JMicron JMS583Gen 2 to PCIe Gen3x2 Bridge |
| Test #70,806 - 6/9/23 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,287 |
| User: | QNone |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | QNone |
| Test #70,805 - 6/9/23 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,351 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO on RPi 4B using JMicron JMS583Gen 2 to PCIe Gen3x2 Bridge |
| Test #70,804 - 6/9/23 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,291 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO on RPi 4B using JMicron JMS583Gen 2 to PCIe Gen3x2 Bridge |