To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #69,803 - 4/30/23 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 10,951 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,797 - 4/30/23 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 23,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,788 - 4/30/23 1:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi48GB with Kingston 256GB and Crucial 2TB SATA 2.5 |
| Test #69,784 - 4/30/23 12:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 480GB A400 on Pi 4 using USB Adapter |
| Test #69,781 - 4/30/23 12:10 am | |
|---|---|
| Score: | 26,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,780 - 4/29/23 10:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston OM3PDP3512B-A01 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sdi029ajajajaja |
| Test #69,760 - 4/29/23 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZVLQ512HBLU-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZVLQ512HBLU-00B00 on Orange Pi5 m.2 PCI-E 1 lane |
| Test #69,758 - 4/29/23 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 19,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Lenovo ThinkPad T420 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,753 - 4/29/23 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 20,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | jamhouse |
| Test #69,751 - 4/29/23 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,747 - 4/28/23 8:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,538 |
| User: | source1 |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPI 4B 4gb RPIOS 32bit with Argonone Case w/NVME (not SATA) expansion board w/Samsung 980 SSD 256GB |
| Test #69,743 - 4/28/23 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,681 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,731 - 4/28/23 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,050 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,725 - 4/28/23 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 crucial BX500 on Inatech (Via Labs, Inc) Powered Sate to USB adapter |
| Test #69,724 - 4/28/23 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 6,856 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,722 - 4/28/23 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,709 - 4/27/23 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | /dev/sda1 |
| Test #69,704 - 4/27/23 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 6,410 |
| User: | ureo |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SX8200PNP 512GB NVMe SSD (UASP) on Pi4 4GB 1.5GHz |
| Test #69,703 - 4/27/23 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 14,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston nv2 on orange pi 5 |
| Test #69,701 - 4/27/23 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,695 |
| User: | ureo |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SX8200PNP 512GB NVMe SSD (UASP) on Pi4 4GB 2GHz |