To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #69,700 - 4/27/23 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 20,481 |
| User: | REFLECT |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ128HCHQ-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 128gb PM991a on Orange Pi 5 |
| Test #69,699 - 4/27/23 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI4TEST EJM |
| Test #69,690 - 4/27/23 12:45 am | |
|---|---|
| Score: | 6,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC Green2.5480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital Green 2.5 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #69,689 - 4/27/23 12:39 am | |
|---|---|
| Score: | 6,750 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC Green2.5480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital Green 2.5 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #69,687 - 4/26/23 9:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,793 |
| User: | nothing |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Renegate |
| Test #69,686 - 4/26/23 8:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 and I dont remember the rest |
| Test #69,685 - 4/26/23 7:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #69,683 - 4/26/23 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #69,681 - 4/26/23 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvmeeee |
| Test #69,680 - 4/26/23 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,421 |
| User: | JV |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 |
| Test #69,678 - 4/26/23 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,250 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 750 |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | AData LEGEND750 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata 950 |
| Test #69,677 - 4/26/23 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,399 |
| User: | joetheshmo |
| Brand: | Samsung PM800 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSDPM8002.5128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Apple Macbook SSD on a Pi 4 using a Sabrent EC-UASP SATA to USB adapter |
| Test #69,676 - 4/26/23 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,217 |
| User: | mafiman |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pure new rasperrypi installation, RP 4, Intenso Internal M.2 SSD SATA III Top, 256 GB, on USB3, EasyULT M.2 USB Adapter (No Cable Required), M.2 SSD to USB 3.0 |
| Test #69,674 - 4/26/23 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 840 SATA M2 on Pi4 with JMICRON JMS567 |
| Test #69,672 - 4/26/23 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 6,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | inst-1st |
| Test #69,670 - 4/26/23 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 47,985 |
| User: | jackra1n |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Dell Precision Tower 3630 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PC, Samsung 960 PRO |
| Test #69,669 - 4/26/23 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS200T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue 3D 2B mM |
| Test #69,666 - 4/26/23 2:11 am | |
|---|---|
| Score: | 27,007 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EvoPlus |
| Test #69,665 - 4/26/23 2:10 am | |
|---|---|
| Score: | 20,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SB-1342-1TB |
| Test #69,664 - 4/26/23 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 4,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd500 |