To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,855 - 3/29/23 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | speed test |
| Test #68,854 - 3/29/23 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,208 |
| User: | DJM |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeTOSHIBA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 128GB M.2 2230 module |
| Test #68,853 - 3/29/23 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVMD |
| Test #68,851 - 3/29/23 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,591 |
| User: | debacle |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 Evo 500GB on Pi4 wirh Jsaux Adapter |
| Test #68,849 - 3/29/23 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,739 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC300 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix PC300NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix nvme ssd 2280 500G |
| Test #68,848 - 3/29/23 10:55 am | |
|---|---|
| Score: | 38,016 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | ASUS Q170T |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,844 - 3/29/23 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,677 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi3 |
| Test #68,838 - 3/29/23 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,037 |
| User: | pi |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goldenfir SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 ssd |
| Test #68,837 - 3/29/23 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 5,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD using StarTech SATA to USB on Pi 5 |
| Test #68,834 - 3/29/23 12:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #68,824 - 3/28/23 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545 Series |
| Board: | Lenovo IdeaPad 320 |
| Device: | Intel SSDSC2KW256G8L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ideapad 320 |
| Test #68,821 - 3/28/23 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 95,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Lenovo IdeaPad 5 |
| Device: | Samsung MZVL2512HCJQ-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ideapad5 |
| Test #68,813 - 3/28/23 5:30 am | |
|---|---|
| Score: | 37,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | HP t640 Thin Client |
| Device: | Kingston OM8PDP3128B-AA1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP T640 with m2 NVMe 128GB Kingston NV1 |
| Test #68,810 - 3/28/23 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 21,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CVB M.2 SATA SSD |
| Board: | HP t640 Thin Client |
| Device: | SSSTC CVB-8D128-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | HP T640 thin client with M.2 SATA 128GB SSD drive (HP) |
| Test #68,807 - 3/28/23 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #68,806 - 3/28/23 1:51 am | |
|---|---|
| Score: | 16,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,805 - 3/28/23 1:28 am | |
|---|---|
| Score: | 18,962 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung P991a |
| Test #68,799 - 3/27/23 7:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,778 - 3/27/23 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,776 - 3/27/23 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,769 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Pine64 SOQuartz |
| Device: | Fanxiang S501256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiang model: S501 256GB on SOQuartz 2GB with SOQuartz Blade |