To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,776 - 3/27/23 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,769 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Pine64 SOQuartz |
| Device: | Fanxiang S501256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiang model: S501 256GB on SOQuartz 2GB with SOQuartz Blade |
| Test #68,771 - 3/27/23 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,407 |
| User: | AritzCP |
| Brand: | KingSpec P3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec P3-128 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | New Disk |
| Test #68,769 - 3/27/23 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 9,334 |
| User: | OceanRunner |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix SHGP31-500GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK Hynix Gold P31 SSD using UGREEN Adapter |
| Test #68,766 - 3/27/23 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,796 |
| User: | OceanRunner |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 second run |
| Test #68,762 - 3/27/23 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 16,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,756 - 3/27/23 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 5,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 |
| Test #68,754 - 3/27/23 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Q300 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Toshiba Q300 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,749 - 3/27/23 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 5,888 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team T-Force Delta RGB Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Team T-FORCE240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,748 - 3/26/23 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNJ Series |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Toshiba THNSNJ128GCSU |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 120 SSD |
| Test #68,747 - 3/26/23 9:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston USB Adapter |
| Test #68,744 - 3/26/23 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,662 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P210 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot P2101024GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,743 - 3/26/23 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSA2SH064G1GCINTE |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel 64gb |
| Test #68,740 - 3/26/23 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,739 - 3/26/23 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 256GB 2242 NVMe SSD |
| Test #68,733 - 3/26/23 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX400 2TB on UGreen 3.1 to rpi via hub |
| Test #68,732 - 3/26/23 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 950 Evo on Pi 4 |
| Test #68,731 - 3/26/23 5:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | WDC WDS100T2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | renegade wd blue ssd |
| Test #68,728 - 3/26/23 3:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN740SDDPTQD-1T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,727 - 3/26/23 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 25,169 |
| User: | Malz |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | SanDisk Ultra3DNVMe2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SanDisk Ultra 3D NVMe 2TB - DietPi Debian11 Rock 5 Model B |
| Test #68,721 - 3/25/23 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,050 |
| User: | coolpi |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC BLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | op5 wd s770 |