To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,274 - 3/13/23 5:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,146 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | new |
| Test #68,269 - 3/13/23 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia on Radxa 4 SE |
| Test #68,266 - 3/13/23 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,749 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,265 - 3/13/23 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,155 |
| User: | arrnav |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Green SN350 NVMe 240GB on Pi 4B+ using generic M.2 to USB 2/3.0 Adapter |
| Test #68,264 - 3/13/23 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | odroid-SSD-Card |
| Test #68,259 - 3/13/23 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 1,393 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Savage |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | Kingston SHSS37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kinston hyperx ssd using SATA to USB |
| Test #68,254 - 3/13/23 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 21,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia nvme 2230 ssd 256GB |
| Test #68,252 - 3/13/23 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 20,604 |
| User: | heeho |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M2 Samsung NVMe fro Greeno |
| Test #68,251 - 3/13/23 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 17,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Intel NUC8i7BEH |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,250 - 3/13/23 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 20,852 |
| User: | sgm.2 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung M.2 from Greeno |
| Test #68,249 - 3/13/23 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 5,013 |
| User: | mort2peur |
| Brand: | Yucun R580 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Yucun SH00M120GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | M2 120 Go SSD on Pi 4 using noname mSata to USB |
| Test #68,246 - 3/12/23 8:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo uon Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #68,242 - 3/12/23 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #68,241 - 3/12/23 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapterK |
| Test #68,240 - 3/12/23 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,031 |
| User: | KingSpec |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec |
| Test #68,236 - 3/12/23 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,813 |
| User: | Merlik |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ORICO M.2 NVME Gehuse with RTL9210 SSD: KingSpec SSD M.2 NVME 512GB M2 2280 PCIe 4,0 |
| Test #68,235 - 3/12/23 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,232 - 3/12/23 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 19,182 |
| User: | Kavera |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi 5 |
| Test #68,231 - 3/12/23 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,657 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON CV8-8E128-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | astroberry SSD |
| Test #68,222 - 3/12/23 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 6,854 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDXPS480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |