To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,363 - 3/15/23 9:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,734 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RasPi OS 64 Fresh 3/15/23 |
| Test #68,360 - 3/15/23 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TestOPi |
| Test #68,358 - 3/15/23 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,642 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 3/15/23 RasPi New DietPi Install |
| Test #68,351 - 3/15/23 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,685 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTe |
| Test #68,349 - 3/15/23 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,329 - 3/14/23 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Debain HyNix 256g M.2 |
| Test #68,326 - 3/14/23 3:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 2. Test SSD nach USB3 Fix |
| Test #68,325 - 3/14/23 3:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,094 |
| User: | thekip |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS1TMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Armbian Bullsey |
| Test #68,320 - 3/14/23 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,717 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN570 on odroid-n2+ |
| Test #68,318 - 3/14/23 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,212 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,316 - 3/14/23 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 5,724 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD 250GB Blue SSD in Pi 4B |
| Test #68,311 - 3/14/23 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 14,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec M2 NVMe on Orange Pi5 |
| Test #68,308 - 3/14/23 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 16,907 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NT-256 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #68,296 - 3/14/23 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 20,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orantepi5_ssd_test |
| Test #68,293 - 3/14/23 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 14,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NT-256 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #68,289 - 3/14/23 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian S100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | KingDian S10016GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,282 - 3/13/23 6:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 25,502 |
| User: | vidplace7 |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,280 - 3/13/23 6:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,281 |
| User: | vidplace7 |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,279 - 3/13/23 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,894 |
| User: | vidplace7 |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Pro on Armbian Rock 5B UEFI |
| Test #68,274 - 3/13/23 5:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,146 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | new |