To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,213 - 3/12/23 5:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Simplecom 256G |
| Test #68,208 - 3/12/23 4:08 am | |
|---|---|
| Score: | 21,198 |
| User: | Prokopa |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Test #68,206 - 3/12/23 1:19 am | |
|---|---|
| Score: | 22,479 |
| User: | Malz |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Acer Swift 1 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 1TB M.2 NVMe SSD - CT1000P5SSD8 |
| Test #68,205 - 3/12/23 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 19,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rocket Nano NVMe PCIe M.2 2242 SSD |
| Test #68,204 - 3/12/23 12:47 am | |
|---|---|
| Score: | 36,929 |
| User: | Malz |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Acer Swift 1 |
| Device: | WDC BlueSN5702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN570 M.2 NVMe SSD 2TB |
| Test #68,202 - 3/12/23 12:32 am | |
|---|---|
| Score: | 43,005 |
| User: | Malz |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D M.2 NVMe |
| Board: | Acer Swift 1 |
| Device: | SanDisk Ultra3DNVMe2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SanDisk Ultra M.2 NVMe 3D SSD 2TB |
| Test #68,187 - 3/11/23 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS512GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TS512GMTS430S on Pi 4 using Argon ONE M.2 Case |
| Test #68,185 - 3/11/23 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus on Pi 4 8over USB type c with Asus ROG Strix Arion |
| Test #68,184 - 3/11/23 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,159 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme ssd |
| Test #68,183 - 3/11/23 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,130 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 2TB MX500 SSD on Pi 4 using Verbatim USB 3.2G1 enclosure (2nd run) |
| Test #68,181 - 3/11/23 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,742 |
| User: | Phildesj |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argone with WDS500G2B0B-00YS70 |
| Test #68,179 - 3/11/23 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,785 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD_NO_OC |
| Test #68,162 - 3/11/23 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,157 - 3/11/23 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,154 - 3/11/23 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,153 - 3/11/23 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 4,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | trascend 430s |
| Test #68,152 - 3/11/23 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green M2 2280 SSD running on Pi 4 with Argon M2 case |
| Test #68,145 - 3/11/23 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec XF Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec XF-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec SSD XF-512 on PI4 using UGREEN Adapter |
| Test #68,141 - 3/11/23 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 38,867 |
| User: | azabache |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Mac mini (Late 2014) |
| Device: | Apple SSDSM0256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | MacMini 2014 - Ubuntu |
| Test #68,138 - 3/11/23 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 5,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |