To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,068 - 3/8/23 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 73,349 |
| User: | Boenike |
| Brand: | Patriot Viper VPN100 |
| Board: | MSI B450 Tomahawk Max |
| Device: | Patriot ViperM.2VPN100 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot Viper VPN100 512GB M.2 NVMe PCIe Gen.3 x4 SSD running Linux Mint 21 Cinnamon |
| Test #68,064 - 3/8/23 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,265 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon40 |
| Test #68,063 - 3/8/23 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,344 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon40 |
| Test #68,062 - 3/8/23 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,058 - 3/8/23 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 13,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,057 - 3/8/23 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 20,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme 240gb |
| Test #68,056 - 3/8/23 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 22,123 |
| User: | MrCoffeeNerves |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | HP EliteDesk 800 G2 DM 35W |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HP Elitedesk G2 Mini, Kingston SATA SSD |
| Test #68,050 - 3/8/23 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,405 |
| User: | test |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDUltra3D1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #68,043 - 3/7/23 8:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Pro 5400s Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSCKKF360H6H |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | xxx |
| Test #68,042 - 3/7/23 8:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #68,041 - 3/7/23 7:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #68,036 - 3/7/23 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,659 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,032 - 3/7/23 1:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,890 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 500G rpi 4 using ugreen 80556 |
| Test #68,030 - 3/7/23 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD7TB3Q-128G-1006 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD in Sata Adapter |
| Test #68,022 - 3/7/23 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 4,613 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk USB SSD |
| Test #68,014 - 3/7/23 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,120 |
| User: | test |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #68,013 - 3/7/23 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,007 - 3/6/23 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,190 |
| User: | Samsung 256GB 2230 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 256GB M.2 PCIe NVME SSD 2230 form factor M key on m.2 slot |
| Test #68,006 - 3/6/23 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,092 |
| User: | test |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #68,002 - 3/6/23 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOIXA 128 Gb PCIe NVMe M,2 2230 SSD Gen 3 x 4, 09946M |