To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,138 - 3/11/23 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 5,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,136 - 3/10/23 11:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Oemgenuine Kioxia 256GB M.2 PCI-e NVME SSD Internal 5SS0V26415 |
| Test #68,135 - 3/10/23 8:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,374 |
| User: | azabache |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi 5 after firmware update |
| Test #68,133 - 3/10/23 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | B1gE2 |
| Test #68,131 - 3/10/23 4:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 with SAMSUNG MZALQ256HAJD-000L2 |
| Test #68,123 - 3/10/23 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia on nvme |
| Test #68,122 - 3/10/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapterKingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapterKingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapterKi |
| Test #68,119 - 3/10/23 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,720 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | ASUS Laptop N53SV |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | main disk |
| Test #68,118 - 3/10/23 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545 Series |
| Board: | Lenovo IdeaPad 320 |
| Device: | Intel SSDSC2KW256G8L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | main disk |
| Test #68,116 - 3/10/23 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 16,247 |
| User: | Blocksensus |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingsSpec NX series SSD on Orange Pi 5 using M.2 2242 PCIe M2 NMVe SSD |
| Test #68,108 - 3/10/23 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 5,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #68,106 - 3/10/23 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 20,500 |
| User: | Shoikan |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 on OrangePi 5 |
| Test #68,093 - 3/9/23 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,092 - 3/9/23 7:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 960 Pro on OrangePi5 |
| Test #68,089 - 3/9/23 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Timetec 35TTQNM2SATA-512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD on PI4 |
| Test #68,083 - 3/9/23 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,010 |
| User: | lurk101 |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 |
| Test #68,081 - 3/9/23 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 670p M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKNU010TZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel 670p nvme Qwiizlab Rugged NVMe Portable Enclosure |
| Test #68,078 - 3/9/23 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 14,185 |
| User: | CheGeuV |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FTest |
| Test #68,077 - 3/9/23 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 10,182 |
| User: | MrCoffeeNerves |
| Brand: | LITEON Zeta Series |
| Board: | EC14 Series |
| Device: | LITEON LCH-256V2S-112.57mm256GB |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | Gateway EC14 Netbook, 256GB SSD |
| Test #68,072 - 3/9/23 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 4,701 |
| User: | Don |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD on Pi 4 uring PiBox SATA to USB adapter |