To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #67,921 - 3/5/23 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 6,818 |
| User: | Siruot |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | _Pi4B1.2 SSD Buster 32-bit |
| Test #67,920 - 3/5/23 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 1,842 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Orange Pi PC |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD on orange pi zero using USB |
| Test #67,917 - 3/5/23 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 9,010 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC BLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4B WD SN770 512GB |
| Test #67,915 - 3/5/23 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 59,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | ASUS ROG Maximus VIII Extreme |
| Device: | Samsung SSD960PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,911 - 3/5/23 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 11,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | MAHOBAY |
| Device: | Intel SSDSC2CT120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,903 - 3/5/23 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 4,548 |
| User: | test |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #67,899 - 3/5/23 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,299 |
| User: | test |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #67,898 - 3/5/23 2:17 am | |
|---|---|
| Score: | 4,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CL100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CL100-120-G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | x |
| Test #67,897 - 3/5/23 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 19,380 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Apacer AS2280P4256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | poweroff |
| Test #67,892 - 3/4/23 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,874 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | NVMe SSD on Orange Pi5 |
| Test #67,891 - 3/4/23 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS64GSSD25S-M |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | old Transcend Sata2 SSD, Ugreen USB Adapter, OrangePi5 |
| Test #67,890 - 3/4/23 5:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,710 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingchuxing K525 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingchuxing 1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,885 - 3/4/23 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sss |
| Test #67,884 - 3/4/23 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG4 Series |
| Board: | Dell XPS 15 9560 |
| Device: | Toshiba THNSN5512GPUKNVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #67,883 - 3/4/23 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,882 - 3/4/23 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #67,881 - 3/4/23 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung250GBonOrangePi5-2 |
| Test #67,878 - 3/4/23 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 19,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2 |
| Test #67,876 - 3/4/23 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 5,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GSSD370 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend 64GB SSD |
| Test #67,874 - 3/4/23 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 3,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |