To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #67,228 - 2/14/23 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SUV500MS240G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #67,225 - 2/14/23 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | HP SSDEX900250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME |
| Test #67,223 - 2/14/23 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,672 |
| User: | SW |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | n/a |
| Test #67,222 - 2/14/23 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 4,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orico nvme ssd with samsung 980 OC |
| Test #67,221 - 2/14/23 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,497 |
| User: | TomyByte |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe on USB 3.2 Gen2 |
| Test #67,220 - 2/14/23 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 5,488 |
| User: | Christer S |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orico M.2 ssd Enclosure with samsung 980 nvme |
| Test #67,219 - 2/14/23 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 4,728 |
| User: | Christer S |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orico m.2 ssd with samsung 980 nvme ssd |
| Test #67,218 - 2/14/23 8:37 am | |
|---|---|
| Score: | 5,701 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #67,215 - 2/14/23 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung ssd 2tb intern using usb3sat3cb |
| Test #67,214 - 2/14/23 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 18,908 |
| User: | Crosstalk |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 M.2 SSD |
| Test #67,213 - 2/14/23 6:16 am | |
|---|---|
| Score: | 4,250 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,212 - 2/14/23 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 28,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Banana Pi W3 |
| Device: | Kingston SKC3000S512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pcie30 ssd rootfs on Bananapi W3 |
| Test #67,204 - 2/13/23 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,386 |
| User: | MRG |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange Pi with M2 SSD |
| Test #67,199 - 2/13/23 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,400 |
| User: | gospalinux |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC BLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5 Armbian |
| Test #67,198 - 2/13/23 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk ssd on pi4 ugreen sata converter |
| Test #67,197 - 2/13/23 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,196 - 2/13/23 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,193 - 2/13/23 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 84,218 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | ASUS ROG Strix B650E-F Gaming |
| Device: | Kioxia KXG80ZNV2T04KIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA XG8 on AMD Ryzen 9 7900x System |
| Test #67,190 - 2/13/23 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 15,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 PCIe 4.0 NVMe M.2 500GB SSD on Rock 4SE M.2 slot (Ubuntu 20.04 raxa uSD/NVMe) |
| Test #67,189 - 2/13/23 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | SKHynix HFS128G39TND-N210A |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |