To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #67,182 - 2/12/23 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #67,180 - 2/12/23 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,857 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeTOSHIBA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 128GB 2230 M.2 NVMe |
| Test #67,176 - 2/12/23 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,285 |
| User: | jimbo-pirate |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston240GB SSD on Pi4 8GB Overclocked 2000 |
| Test #67,174 - 2/12/23 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,187 |
| User: | jimbo-pirate |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston240GB SSD on Pi4 8GB Overclocked 1750 |
| Test #67,173 - 2/12/23 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,729 |
| User: | jimbo-pirate |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston240GB SSD on Pi4 8GB |
| Test #67,172 - 2/12/23 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Apacer AS350120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,171 - 2/12/23 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,762 |
| User: | gospalinux |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC BLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5_armbian |
| Test #67,170 - 2/12/23 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,866 |
| User: | gospalinux |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC BLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5_debian |
| Test #67,169 - 2/12/23 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Apacer AS350120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,165 - 2/12/23 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeTOSHIBA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme toshiba |
| Test #67,158 - 2/12/23 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,189 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,156 - 2/12/23 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 1,753 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KUIJIA DK500 |
| Board: | Raspberry Pi 3A+ 1.0 |
| Device: | KUIJIA DK500/64G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | KUIJIA DK500/64G mSATA SSD using JMS578 mSATA to USB adaptor |
| Test #67,154 - 2/12/23 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KUIJIA DK500 |
| Board: | Raspberry Pi Zero 1.3 |
| Device: | KUIJIA DK500/64G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | KUIJIA model: DK500 64G mSATA SSD using JMS578 mSATA to USB adaptor |
| Test #67,153 - 2/12/23 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 1,614 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KUIJIA DK500 |
| Board: | Raspberry Pi 3A+ 1.0 |
| Device: | KUIJIA DK500/64G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | KUIJIA DK500/64G mSATA using JMS578 mSATA to USB adaptor |
| Test #67,152 - 2/12/23 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 1,482 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 SSD on PI 3B+ using JMS578 SATA to USB adapter |
| Test #67,151 - 2/12/23 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 14,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston Green 240 GB on VisionFive 2 |
| Test #67,150 - 2/12/23 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,642 |
| User: | Rb |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 500GB on Pi4 4GB using Sabrent USB adapter |
| Test #67,149 - 2/12/23 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 18,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TestNext |
| Test #67,147 - 2/11/23 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,864 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | WDC BLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDC WD_Black SN770 on VisionFive 2 |
| Test #67,144 - 2/11/23 6:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston A400 ssd 480 GB |