To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #67,067 - 2/9/23 9:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,367 |
| User: | David |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi5-Focal |
| Test #67,058 - 2/9/23 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | HP SSDEX9001TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,057 - 2/9/23 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,559 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Pine64 SOQuartz |
| Device: | Samsung SSD960EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pine64 Blade + SOQuartz Review |
| Test #67,053 - 2/9/23 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | HP SSDEX9001TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP EX900 [5XM46AA#ABB] 1Tb SSD on Rock Pi 4A usind m.2 nvme internal adapter |
| Test #67,052 - 2/9/23 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,649 |
| User: | CB |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Random old SSD I found on Pi4 using ArgonOne 40 case with m.2 attachment base. |
| Test #67,050 - 2/9/23 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Apacer AS350128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | apacer on pi3b+ using axagon sata to usb adapter |
| Test #67,040 - 2/9/23 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 6,744 |
| User: | Satoshi Nakamoto |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 4gb raspiblitz USB3 SSD upgraded |
| Test #67,038 - 2/9/23 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 20,059 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2023/02/08 - Orange Pi 5 w/ fresh Armbian install |
| Test #67,033 - 2/8/23 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S650 Series |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | HP SSDS650480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HP S650 SSD on Libre Renegade using USB 3 SATA to USB adapter |
| Test #67,032 - 2/8/23 9:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,761 |
| User: | 032F |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston OM3PDP3-ADNVMeKDI256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVMe 256GB on OPi5 Armbian bullseye |
| Test #67,022 - 2/8/23 6:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,711 |
| User: | 032F |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston OM3PDP3-ADNVMeKDI256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston OM3PDP3-AD NVMe 256GB on OPi5/Armbian |
| Test #67,021 - 2/8/23 5:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD on OrangePi |
| Test #67,017 - 2/8/23 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,767 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk RP 400 usb 3 sata |
| Test #67,015 - 2/8/23 1:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,989 |
| User: | d4s |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Pine64 RK3566 Quartz64-A Board |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD + Marvell 88SE9215 PCIe 4-port SATA adapter |
| Test #67,005 - 2/8/23 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 21,565 |
| User: | petter5 |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec M.2 2242 NVMe 1TB |
| Test #67,004 - 2/8/23 11:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | MSATA SSD on Pi Zero2W |
| Test #67,001 - 2/8/23 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 18,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 128GB NVME on Orange Pi 5 (Armbian) |
| Test #66,992 - 2/8/23 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 6,291 |
| User: | Nookie |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #66,984 - 2/7/23 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,753 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,979 - 2/7/23 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,377 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Toshiba XG6 M.2 Series |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Toshiba KXG60ZNV1T02 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kioxia XG6 NVMe SSD on StarFive VisionFive 2 RISC-V |