To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #67,144 - 2/11/23 6:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston A400 ssd 480 GB |
| Test #67,140 - 2/11/23 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS10301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #67,139 - 2/11/23 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,148 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SP M.2 PCI Gen3 NVME SSD |
| Test #67,137 - 2/11/23 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | OPI5_M.2 SSD 420S SATA |
| Test #67,134 - 2/11/23 12:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rock pi 4c plus with nvme |
| Test #67,132 - 2/11/23 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,901 |
| User: | ChuggyMcFluff |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 500GB on Pi4 4GB |
| Test #67,124 - 2/11/23 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 5,246 |
| User: | SW |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro 256GB, selected correct drive this time |
| Test #67,122 - 2/11/23 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,007 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,106 - 2/10/23 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SKC300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC300 |
| Test #67,101 - 2/10/23 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,529 |
| User: | nray |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia T2360NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | internal nvme drive |
| Test #67,099 - 2/10/23 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 256GB SSD |
| Test #67,098 - 2/10/23 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 23,782 |
| User: | 032F |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston OM3PDP3-ADNVMeKDI256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVMe/2230/256GB on OPi5/Debian/CLI |
| Test #67,095 - 2/10/23 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 14,796 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,094 - 2/10/23 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 500 GB SSD on Pi 400 using StarTech USB312SAT3CB SATA to USB adapter |
| Test #67,089 - 2/10/23 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,151 |
| User: | kt |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,088 - 2/10/23 8:17 am | |
|---|---|
| Score: | 14,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,085 - 2/10/23 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 26,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | HP EliteBook Folio 1040 G1 |
| Device: | LITEON L8T-256L9G-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | nvme seeed |
| Test #67,082 - 2/10/23 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,274 |
| User: | Nookie |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SRV02 SSD |
| Test #67,067 - 2/9/23 9:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,367 |
| User: | David |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi5-Focal |
| Test #67,058 - 2/9/23 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,944 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | HP SSDEX9001TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |