To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #61,586 - 8/1/22 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,168 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | DietPi NVMe Test, Default install, no HDparm changes |
| Test #61,585 - 8/1/22 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,751 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-016G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | DietPi HDPARM test SD=0 after reboot, stock, 16GB m.2 SSD |
| Test #61,584 - 8/1/22 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,826 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-016G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | DietPi hdparm test SpinDown=0, stock, 16GB SATA m.2 |
| Test #61,579 - 8/1/22 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,813 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-016G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | DietPi hdparm test, 16GB m.2 SATA, Stock clocks, MATE |
| Test #61,577 - 8/1/22 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent EC-SNVE |
| Test #61,572 - 8/1/22 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 QVO 1TB on Pi 4 running ARM64 Ubuntu Jammy headless using StarTech adapter |
| Test #61,569 - 8/1/22 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,753 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Hard Drive SSD |
| Test #61,566 - 8/1/22 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 6,183 |
| User: | sskaz |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 256GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB (USB312SAT3CB) adapter |
| Test #61,555 - 7/31/22 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,331 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RasPi 4 8GB, Stock, Schedutil gov. |
| Test #61,554 - 7/31/22 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,877 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RasPi 4 8GB OC 1900mhz, Perf Gov, Micron |
| Test #61,553 - 7/31/22 6:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | r5 |
| Test #61,551 - 7/31/22 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900M.21TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #61,547 - 7/31/22 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,301 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Gigabyte GA-H81M-S2H |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samasung EVO 500gb |
| Test #61,543 - 7/31/22 12:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S4500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2KB480G7R |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,542 - 7/31/22 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,138 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | usb ssd test |
| Test #61,541 - 7/31/22 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,529 |
| User: | J Henzi |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD - Sabrent Type C Tool Free USB Enclosure |
| Test #61,538 - 7/31/22 7:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | Rag12 |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Deskpi Pro V2 with Samsung 870 Evo and Raspberry PI OS 64bit. |
| Test #61,536 - 7/31/22 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 17,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | ASRock X79 Extreme6 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | qvo 870 system |
| Test #61,529 - 7/31/22 12:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | y6 |
| Test #61,526 - 7/31/22 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIESSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | f1 |