To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #60,593 - 6/21/22 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,591 - 6/21/22 12:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,843 |
| User: | Sicnarf |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 QVO on Pi4 using ASMedia Technology Inc. Ugreen Storage Device USB adapter |
| Test #60,584 - 6/20/22 6:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,582 - 6/20/22 6:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,560 - 6/20/22 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | + |
| Test #60,553 - 6/20/22 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS256GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #60,552 - 6/20/22 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData AXNS340E |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData XP0064GDZMF |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Adata AXNS340E-64GM-B - Adapter USB JMS578 |
| Test #60,545 - 6/19/22 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,542 - 6/19/22 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 9,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,537 - 6/19/22 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | server |
| Test #60,532 - 6/19/22 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 3,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD SSD 120G |
| Test #60,530 - 6/19/22 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,917 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ken4888 |
| Test #60,524 - 6/18/22 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 840, Pi 4 on SATA to USB |
| Test #60,521 - 6/18/22 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | pi400 home |
| Test #60,520 - 6/18/22 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 850 |
| Test #60,519 - 6/18/22 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 4 using ORICO SSD enclosure |
| Test #60,518 - 6/18/22 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,943 |
| User: | aheinz |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #60,511 - 6/17/22 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #60,508 - 6/17/22 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,505 - 6/17/22 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |