To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #27,570 - 6/21/20 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,641 |
| User: | pro.control |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung ssd 850 evo on sata 2 interface |
| Test #79,517 - 2/14/24 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1tb |
| Test #42,511 - 3/22/21 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 500GiB Sata SSD on a USB 2.0 Controller |
| Test #49,780 - 9/1/21 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,640 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,691 - 6/25/22 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,640 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 1 |
| Test #13,611 - 3/24/20 4:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,639 |
| User: | apostolos |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sam950evo |
| Test #103,095 - 2/5/25 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #45,597 - 5/15/21 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston V 120GB Startech |
| Test #50,985 - 10/5/21 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,639 |
| User: | Wyvern |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,194 - 2/26/24 2:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vector Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | OCZ VECTOR180 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vector 180 256GB on Pi400 USB 2.0 |
| Test #76,311 - 12/21/23 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,639 |
| User: | Kwazy Kwis |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SD256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Go! Plus on RPi 4B Running BullsEye-32 Bit |
| Test #78,001 - 1/22/24 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #93,323 - 8/23/24 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend32GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | test |
| Test #52,521 - 11/13/21 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston with generic SATA-USB in USB2.0 |
| Test #49,006 - 8/12/21 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst 240GB SSD in a Vantec USB 3.0 SATA external enclosure |
| Test #105,223 - 3/16/25 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,637 |
| User: | Camgangrel |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SC128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Pi5 stock PCIe=3G |
| Test #100,989 - 1/2/25 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,637 |
| User: | SlayaPi |
| Brand: | Toshiba 3.5" DT Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Toshiba DT01ACA300 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | 3Gb Mech drive |
| Test #26,855 - 6/11/20 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RAspi_SSD |
| Test #16,034 - 4/9/20 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,714 - 2/20/20 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |