To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #16,034 - 4/9/20 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,714 - 2/20/20 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,378 - 12/31/22 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #50,842 - 9/30/21 9:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SKC300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC300 SSD on Pi 4 |
| Test #376 - 6/1/19 5:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,635 |
| User: | Easy E Station |
| Brand: | Samsung PM841 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNTD128HAGM-00000 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung MZNTD128HAGM |
| Test #105,572 - 3/23/25 2:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,634 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Pro 5400s Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSCKKF180H6SATA180GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | my test |
| Test #21,013 - 4/27/20 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,634 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xxx |
| Test #80,249 - 2/27/24 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,634 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston Canvas Select Plus microSD 64 GB on Raspberry Pi 5 Model B Rev 1.0 |
| Test #131,174 - 2/2/26 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,633 |
| User: | zzz |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sd64G |
| Test #44,821 - 5/3/21 9:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT128G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | assd |
| Test #1,857 - 9/3/19 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | PI-581ExternalUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ssd kingston |
| Test #14,235 - 3/29/20 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2BZ100G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd100 |
| Test #27,674 - 6/22/20 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kunup portable usb |
| Test #54,523 - 12/24/21 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultr |
| Test #126,770 - 9/13/25 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,632 |
| User: | hwissing |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RaspberryPi SD Card 64 GB on Pi4 2 GB |
| Test #76,852 - 1/1/24 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | James Donkey JD240 |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | JD 240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #5,623 - 12/24/19 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #47,642 - 7/11/21 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 480gb on USB boot (StarTech) |
| Test #50,884 - 10/2/21 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston RBU-SNS8350DES3128GP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Geekworm net 128Gb |
| Test #62,708 - 9/13/22 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba X300 HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba HDWR440 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Toshiba X300 HDD on Pi 4B using Benfei (JMS578) SATA to USB |