To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #14,151 - 3/29/20 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS16GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #104,071 - 2/21/25 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston 00000 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | noori |
| Test #70,080 - 5/11/23 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #57,229 - 2/22/22 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #57,786 - 3/11/22 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3B using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #54,994 - 1/2/22 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,646 |
| User: | GBG |
| Brand: | AData SP900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SP900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SDD USB |
| Test #18,553 - 4/16/20 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,829 - 3/13/22 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Unknown cheap ssd in generic cheap usb3 case on a Pi 3b+ |
| Test #63,453 - 10/15/22 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,645 |
| User: | BuLa |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400, RPi 4, WD elements USB adater. |
| Test #60,773 - 6/28/22 8:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU800NS38 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #89,077 - 6/11/24 1:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Retailer A2 C10 64G |
| Test #125,230 - 7/31/25 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sdcard |
| Test #7,936 - 2/1/20 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON CV3-CE128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,163 - 5/14/23 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,644 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,076 - 3/19/22 8:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3 v1.2 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #101,273 - 1/6/25 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | kingston |
| Test #128,952 - 11/23/25 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 @2GHz |
| Test #130,731 - 1/20/26 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | steamdeck 64gb m2 |
| Test #97,059 - 10/29/24 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | 4TB 990 on pineboards AI hat |
| Test #20,272 - 4/24/20 9:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM841 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDSM841mSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | samsung ssd msata 128gbusb2 |