To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #75,900 - 12/15/23 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB Extreme SanDisk on RPI 5 |
| Test #44,444 - 4/27/21 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDU11032GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #43,531 - 4/8/21 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | npint |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on a Pi4 using a cheap SATA to USB 2.0 adapter (connected to a USB 2.0 port) |
| Test #48,701 - 8/6/21 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A1000 SSD using SATA to USB adapter |
| Test #21,550 - 4/29/20 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | SCL |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO on Pi 4 (USB2.0 ! for stability reasons) with Raidsonic/JMicron adapter and quirks acitve - without quirks no stable operation on USB2 / USB3. |
| Test #127,845 - 10/15/25 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | 64gb |
| Test #2,737 - 10/3/19 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,458 - 3/5/20 1:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | Jefe |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SDD RPI3 |
| Test #78,387 - 1/26/24 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon Basics SD on Pi 5 |
| Test #63,235 - 10/6/22 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,599 |
| User: | JB |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Pro SSD on Pi3B using StarTech USB 3.0 |
| Test #58,399 - 3/29/22 1:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #99,769 - 12/12/24 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,598 |
| User: | michele |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon 64GB SD on Pi5 DietPi |
| Test #104,700 - 3/4/25 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A2 (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk 00000 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #43,143 - 4/1/21 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,825 - 1/21/22 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,598 |
| User: | zyst |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 1.0 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mz ssd 20220121 |
| Test #41,945 - 3/13/21 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400S 120GB, 2ghz/700mhz OC, Vantec SATA/IDE usb2.0 adapter |
| Test #87,860 - 5/25/24 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,598 |
| User: | mcowger |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon Basics SD Card 64GB on Pi 5 |
| Test #88,033 - 5/28/24 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (BC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung BC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Test #51,023 - 10/6/21 1:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,597 |
| User: | AdriT |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3B+ using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #61,826 - 8/10/22 2:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,596 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Chinese knock off with UASP SATA to USB External SSD |