To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #16,843 - 4/11/20 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,596 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,102 - 2/17/20 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,596 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | KingSpec P4-120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi3 |
| Test #387 - 6/5/19 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #5,730 - 12/26/19 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,275 - 11/27/19 9:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 830 |
| Test #75,075 - 11/27/23 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #58,235 - 3/24/22 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,595 |
| User: | gny |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB on Pi 4 |
| Test #66,997 - 2/8/23 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,595 |
| User: | Pigtail |
| Brand: | AData UV150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData USBFlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | OrangePi4 Boot from EMMC with SSD Netac Connected |
| Test #62,369 - 9/2/22 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,594 |
| User: | FredBrodeur |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Pro on Pi 4 using Startech to USB |
| Test #11,904 - 3/8/20 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON CV1-8B128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #11,615 - 3/6/20 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo |
| Test #62,046 - 8/18/22 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC Green2.5240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #84,802 - 4/13/24 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,593 |
| User: | MD |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,833 - 2/2/24 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate OneTouch SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate OneTouchSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Generic SSD HDD on Raspberry Pi 4 using USB |
| Test #56,196 - 2/2/22 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,591 |
| User: | DeskPiPro |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 DeskPi Pro V2 |
| Test #44,858 - 5/4/21 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,591 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD |
| Test #89,494 - 6/16/24 4:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,591 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Orange Pi 5, Armbian, Kingsto Canvas GO! Plus 64gb SDCG3 |
| Test #125,069 - 7/25/25 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,591 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | nubbel_SanDisk_Extreme_32GB |
| Test #124,622 - 7/11/25 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | microsd kingstone |
| Test #10,187 - 2/23/20 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | IM SSD |