To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #40,105 - 2/7/21 11:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,590 |
| User: | pi |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pirunner |
| Test #20,345 - 4/24/20 4:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,589 |
| User: | scottcr21 |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk480v2 |
| Test #12,170 - 3/11/20 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | BX200 usb 2.0 |
| Test #97,540 - 11/6/24 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,589 |
| User: | fm348s |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi5-SD-OEM |
| Test #7,691 - 1/27/20 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #6,864 - 1/12/20 10:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,587 |
| User: | Apollo_Prefect |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3B+ using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #106,789 - 4/24/25 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,587 |
| User: | fra000 |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 256GB GEN4x4 PMB1 OEM on Pi 5 with M.2 HAT+ |
| Test #72,982 - 9/11/23 10:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,747 - 9/14/22 7:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,587 |
| User: | sradjoker |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Samsung 128 GB SDXC Btrfs |
| Test #61,488 - 7/29/22 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,586 |
| User: | Pepo |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | vcgencmd bootloader_version |
| Test #62,308 - 8/30/22 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,586 |
| User: | drsurfer |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD on SATA to USB adapter[ |
| Test #14,335 - 3/31/20 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,914 - 6/12/20 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung120 |
| Test #27,834 - 6/23/20 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung ssd 840 |
| Test #72,081 - 8/6/23 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,585 |
| User: | Gareth |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SSD with Beikell USB SATA Adapter |
| Test #72,940 - 9/9/23 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #44,829 - 5/4/21 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,585 |
| User: | cpo |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi4 using poppstar SATA to USB-c adapter |
| Test #52,190 - 11/6/21 9:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Fury |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SHFS37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston HyperX Fury 120Gb on Pi 4 using cheap Chinese HDD to USB adapter |
| Test #57,004 - 2/17/22 11:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 on Pi 4 |
| Test #14,144 - 3/29/20 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD using Orico SATA to USB adapter USB 2 |