To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,311 - 8/30/22 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,584 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Orange Pi Zero 2 SSD Boot Guide - Benchmark - Crucial MX200 |
| Test #127,687 - 10/10/25 8:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,584 |
| User: | haru |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 1TB USB 2.0 on Orange Pi Zero 2w |
| Test #100,354 - 12/23/24 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 3B using USB2.0 SATA to USB adapter |
| Test #57,052 - 2/19/22 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,583 |
| User: | JCern |
| Brand: | Samsung PM830 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSDPM8302.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 256G SSD |
| Test #69,544 - 4/20/23 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDU10032GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 32GB stick |
| Test #56,316 - 2/4/22 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SX6000LNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,162 - 4/28/24 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,582 |
| User: | marcus2207 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Rpi 4b Sandisk A2 |
| Test #23,522 - 5/7/20 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,582 |
| User: | cichy |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7LN128HAHQ-000L2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi4 unknown adapter |
| Test #23,612 - 5/8/20 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WD10SMZW-11Y0TS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | fgj |
| Test #27,832 - 6/23/20 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #17,576 - 4/13/20 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV100S264G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston ssdnow100 SSD on Pi4 using Logilink SATA to USB adapter |
| Test #72,610 - 8/29/23 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #67,882 - 3/4/23 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #84,432 - 4/9/24 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,581 |
| User: | MD |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #93,379 - 8/24/24 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Ultra3DNVMe |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #24,293 - 5/14/20 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,580 |
| User: | Scotty N.Z. |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus 250GB M.2. NVME SSD on Pi 4 Using Orico M.2. NVME USB3.1 Gen2 USB-C SSD Enclosure |
| Test #72,102 - 8/7/23 3:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team AX2 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Team T253256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KIOXIA SATA SSD on Orange Pi Zero3 using nobland SATA to USB adapter |
| Test #132,905 - 4/14/26 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sd card |
| Test #46,912 - 6/22/21 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SMS200S330G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #72,985 - 9/11/23 10:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [A |