To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #25,111 - 5/22/20 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4220gb |
| Test #64,753 - 12/4/22 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SamsungSSD sabarent SATA to USB adapter running Pi 4 B |
| Test #77,412 - 1/12/24 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,567 |
| User: | mikep |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon 2x 64GB pack |
| Test #66,654 - 1/28/23 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,393 - 10/18/21 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rpi3 + Kingston A400 120gb |
| Test #51,687 - 10/26/21 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,565 |
| User: | neor38 |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS240GMTS820S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | stop |
| Test #10,837 - 2/28/20 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,324 - 3/2/21 10:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,565 |
| User: | nako |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #13,177 - 3/21/20 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | XYZ |
| Test #12,738 - 3/16/20 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM841n Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung MZ7PD128HCFV-000H7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 128SSD on Pi3b using Oleanda usb3 |
| Test #15,592 - 4/8/20 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #16,905 - 4/11/20 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-128 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ffs |
| Test #57,154 - 2/21/22 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | fgf |
| Test #57,389 - 2/26/22 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC BlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,561 - 9/9/22 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 3812440 Pi 3B+ |
| Test #101,952 - 1/16/25 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Drive on Pi4 |
| Test #64,474 - 11/24/22 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX300-120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd usb 2.0 |
| Test #41,185 - 2/28/21 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec P3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec P3-512 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,121 - 3/16/21 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,032 - 8/5/23 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,562 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |