To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #72,032 - 8/5/23 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,562 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #50,981 - 10/5/21 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,562 |
| User: | Wyvern |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVME250GB on RPi4b via icybox |
| Test #99,973 - 12/15/24 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,562 |
| User: | speedy901 |
| Brand: | Kingston Micro SD Card USB Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston UHSIIuSDReader |
| Class: | USB Flash |
| Test #1,519 - 8/22/19 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,562 |
| User: | SjaakTrekhaak |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC300M.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #5,396 - 12/19/19 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,562 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sandisk extreme ssd |
| Test #5,621 - 12/24/19 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,707 - 4/11/21 12:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT |
| Test #12,212 - 3/11/20 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #77,679 - 1/18/24 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,561 |
| User: | RomanitoX |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDNow 300V With Sabrent USB 3.0 to 2.5 |
| Test #86,930 - 5/7/24 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,560 |
| User: | kokot |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | kokot |
| Test #1,196 - 8/6/19 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS32GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #59,671 - 5/14/22 1:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,451 - 2/27/22 7:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM863 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung MZ7KM480HMHQ-00005 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD with Sabarent SATA to USB |
| Test #61,083 - 7/12/22 2:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,560 |
| User: | catte |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON LMH-128V2M-11MSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | newtest |
| Test #7,094 - 1/17/20 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-016G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SanDisk M.2 16GB |
| Test #43,285 - 4/3/21 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,204 - 1/6/22 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #11,485 - 3/5/20 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON LMT-256L9M-11MSATA256GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #4,999 - 12/10/19 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,558 |
| User: | Jeepster |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso SSD 128 GB |
| Test #125,484 - 8/6/25 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SE064) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SE064 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |