To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #5,939 - 12/30/19 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO on pi 3 using UGREEN SATA to USB adapter |
| Test #87,434 - 5/13/24 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,528 |
| User: | JCH |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Micron MTFDDAV256TBN-1AR15ABHA |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Micron 1100 M2 250GB SSD SATA on PI 3B+ using GiGimundo Botier SSD M.2 NVMe SATA to USB adapter |
| Test #93,256 - 8/21/24 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,528 |
| User: | Pascoa |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX128 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | [DSandisk Lexar Tarjeta Micro SD de 128 GB A1, U3, C10, V30 |
| Test #131,072 - 1/30/26 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsunf 840 SSD using ASMedia SATA to USB Adapter |
| Test #46,545 - 6/10/21 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,187 - 6/16/20 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD120EMFZ-11A6JA0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD Elements 12TB with Xfs |
| Test #58,432 - 3/29/22 8:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #60,504 - 6/17/22 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | External USB drive |
| Test #7,617 - 1/26/20 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,527 |
| User: | jb |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 4, USB 2 |
| Test #40,331 - 2/12/21 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #23,177 - 5/5/20 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,775 - 5/9/20 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X300 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk X300MSATA256GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | mSata to USB 3 250GB |
| Test #74,574 - 11/18/23 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,526 |
| User: | setuid |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power 256GB A55 M.2 SSD connected to GeekWorm SSD hat on RPi4 |
| Test #66,068 - 1/15/23 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 400 USB 2.0 |
| Test #79,269 - 2/10/24 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Orangepi zero 3 with cheap ssd |
| Test #7,619 - 1/26/20 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Lexar SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar 120GB |
| Test #3,842 - 11/13/19 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1300MTFDDAK1T0TDL |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | micron on usb2 |
| Test #6,791 - 1/11/20 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #7,088 - 1/17/20 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #11,132 - 3/1/20 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |