To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #57,948 - 3/16/22 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 525 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDMCEAC180A3L |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SSD drive |
| Test #18,271 - 4/15/20 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #46,615 - 6/12/21 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #47,245 - 6/30/21 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 SSD JMicron Usb Enclosure |
| Test #47,229 - 6/29/21 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,524 |
| User: | JF09 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Rasp 4 4 Lexar Professional NM700 Sabrent USB adapter |
| Test #62,903 - 9/21/22 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSA2M040G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd-benchmark |
| Test #2,275 - 9/16/19 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD PNY CS900 120GB SATAIII |
| Test #22,623 - 5/3/20 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SSD 120GB |
| Test #24,237 - 5/13/20 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,523 |
| User: | adelbert dockx |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | TCSUNBOW X3120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | on RPI3 |
| Test #64,716 - 12/3/22 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G1G0A-00SS50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #83,504 - 4/2/24 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #68,976 - 4/3/23 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,802 - 4/12/21 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,522 |
| User: | Ziolek |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #54,973 - 1/2/22 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KEXIN SSD on Pi 3 |
| Test #43,157 - 4/1/21 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,521 |
| User: | sobal |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 |
| Test #1,334 - 8/13/19 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #74,006 - 10/28/23 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,520 |
| User: | m1stic |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on USB2 Storage |
| Test #57,604 - 3/5/22 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial |
| Test #40,676 - 2/18/21 10:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,520 |
| User: | Wolfgang |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB on Pi4 8GB using Inateck USB 3.0 SATA to USB Adapter |
| Test #42,647 - 3/24/21 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2CT120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |