To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #88,749 - 6/5/24 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | test |
| Test #77,827 - 1/20/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sanndisk extreme pro 256 |
| Test #9,121 - 2/17/20 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST1000LM035-1RK172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | sabrent |
| Test #74,659 - 11/19/23 1:50 am | |
|---|---|
| Score: | 1,916 |
| User: | SGCF |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Orange PI 5 8Gb |
| Test #125,471 - 8/5/25 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SK64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #126,869 - 9/15/25 6:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,916 |
| User: | billy |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sandisk |
| Test #130,417 - 1/11/26 9:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,915 |
| User: | exit |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #81,783 - 3/18/24 1:40 am | |
|---|---|
| Score: | 1,915 |
| User: | sudo ./Storage.sh /path/to/storage |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #87,272 - 5/10/24 4:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,914 |
| User: | Rustle |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Note: | Samsung EVO on Pi5 |
| Test #91,024 - 7/15/24 7:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4B running OpenWrt and USBIP to make available a USB to SATA adapter connecting a WD Blue 250GB SSD being tested over the resulting wired network at another Raspberry Pi 4B running Raspberry Pi OS 64 bit desktop |
| Test #74,253 - 11/13/23 5:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,914 |
| User: | zimbu |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 256GB on RPi 5 |
| Test #16,491 - 4/10/20 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD40EZRX-00SPEB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | pi4 |
| Test #15,085 - 4/7/20 6:51 am | |
|---|---|
| Score: | 1,913 |
| User: | JacksLab |
| Brand: | Seagate Barracuda |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST9500325AS |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | iomega LPHD-UP HDD 500GB on Pi 4 |
| Test #79,119 - 2/7/24 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,913 |
| User: | mofoghlu |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SDCard |
| Test #129,023 - 11/25/25 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,913 |
| User: | pietrouk |
| Brand: | Seagate Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Seagate Portable |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Pi 5 16GB Netac NVME 2TB |
| Test #65,585 - 1/6/23 5:41 am | |
|---|---|
| Score: | 1,913 |
| User: | WDBAMA0140HBK-EESE |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WD140EDGZ-11B1PA0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WESTERN DIGITAL |
| Test #68,802 - 3/27/23 10:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,912 |
| User: | fk7 |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sd usb adapter |
| Test #28,311 - 6/29/20 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,912 |
| User: | badi95 |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD30NMZW-11GX6S1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD Elements |
| Test #87,798 - 5/19/24 1:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD Card on Pi5 |
| Test #93,443 - 8/25/24 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 1,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD16G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |