To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #86,003 - 4/25/24 8:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | Lexar MicroSD 32GB |
| Test #76,255 - 12/20/23 11:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | new |
| Test #89,542 - 6/17/24 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,885 |
| User: | lembu |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme Micro-sd on Pi5 using Crucial P3 Plus 4TB through USB adapter |
| Test #24,084 - 5/12/20 4:43 am | |
|---|---|
| Score: | 1,885 |
| User: | rpi3b+ and 850 v3.1 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 240 GB Integral SSD mSATA III MO-300 |
| Test #74,263 - 11/14/23 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 1,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC MyPassport260D |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | SanDisk on Raspi4 |
| Test #65,588 - 1/6/23 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,885 |
| User: | mercu01 |
| Brand: | Western Digital Purple 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WD40PURZ-85AKKY0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | pi4 4gb on hub usb 3.0 |
| Test #93,646 - 8/28/24 6:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,884 |
| User: | Pizza_Jake |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Evo 128 |
| Test #75,891 - 12/15/23 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #17,379 - 4/12/20 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Scorpio Black 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD7500BPKX-22HPJT0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #101,058 - 1/3/25 3:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #125,904 - 8/20/25 8:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | crucial p3 |
| Test #96,937 - 10/27/24 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR512) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #93,058 - 8/17/24 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GD2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test2 |
| Test #66,584 - 1/27/23 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 1,883 |
| User: | Chriss937 |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 64 gb with USB-Adapter |
| Test #55,063 - 1/4/22 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 1,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk |
| Test #45,733 - 5/18/21 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,056 - 9/27/22 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Ovidex |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI 400 with APLIC USB 3.0 Type A to SATA III Converter and SanDisk SDSSDP128G |
| Test #96,899 - 10/27/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GD4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | test |
| Test #99,009 - 11/29/24 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GD4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | sandisk |
| Test #123,430 - 6/11/25 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |