To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #123,430 - 6/11/25 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #129,757 - 12/20/25 7:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #76,372 - 12/22/23 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Evo Select MicroSD card (256 GB, A) directly inserted into the Pi 5 |
| Test #78,735 - 2/1/24 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Default |
| Test #18,076 - 4/14/20 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk ExtremePro 3.1 on RPI on RPI 4 |
| Test #132,375 - 3/15/26 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 1,881 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | 32Go SD card |
| Test #103,446 - 2/10/25 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,881 |
| User: | frankruan |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra on Raspberry Pi 5 |
| Test #68,715 - 3/25/23 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Samsung MZ7TY128HDHP-000L1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM871 SSD on Orange Pi Zero 2 |
| Test #125,085 - 7/25/25 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD256 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | PiBenchmark_256GB_Samsung_MicroSD |
| Test #106,921 - 4/26/25 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | pi 5 |
| Test #23,175 - 5/5/20 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST2000LM007-1R8174 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate USB 3.0 Storage Pro 2TB (usb-storage.quirks enabled) |
| Test #78,799 - 2/1/24 11:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD256 |
| Test #75,716 - 12/11/23 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR32G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #76,268 - 12/21/23 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | raspi5a SanDisk Extreme |
| Test #88,761 - 6/6/24 2:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #78,493 - 1/27/24 10:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | WD 2TB HDD |
| Test #78,555 - 1/28/24 4:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SC128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SC128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | 128g |
| Test #132,066 - 3/4/26 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 1,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SK64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | pi5 SD |
| Test #102,153 - 1/20/25 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 1,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk SD 64GB |
| Test #52,643 - 11/16/21 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial M4-CT032M4SSD3 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Bullseye running on 32GB Crucial M4 mSata 60 Gb/s with Sandisk Ultra 32GB HC-I |