To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #75,182 - 11/28/23 10:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #96,840 - 10/26/24 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #71,214 - 6/28/23 7:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,857 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #75,216 - 11/29/23 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,857 |
| User: | z4kj0n3s |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RPi 5 in on-board microSD slot |
| Test #76,219 - 12/20/23 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,856 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | rasp card |
| Test #80,462 - 3/1/24 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,856 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST1000LM035-1RK172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #126,868 - 9/15/25 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,856 |
| User: | billy |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #104,974 - 3/10/25 8:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,855 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #45,578 - 5/14/21 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,855 |
| User: | Chain |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 500GB USB SSD on Pi 3 |
| Test #4,544 - 12/2/19 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,855 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SD card |
| Test #93,054 - 8/17/24 2:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,854 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN512) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme microSD 512GB |
| Test #12,719 - 3/16/20 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,854 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MQ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba MQ03UBB200 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba usb3 test |
| Test #126,498 - 9/6/25 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 1,853 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Test |
| Test #123,815 - 6/24/25 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,853 |
| User: | Kenichi27 |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Class A1 Class 10 U1 |
| Test #99,840 - 12/14/24 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 1,853 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (JB1Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung JB1Q5 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | crucial |
| Test #131,263 - 2/5/26 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 1,853 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #83,153 - 3/29/24 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,853 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | m.2 ngff xraydisk |
| Test #44,348 - 4/24/21 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,853 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT128G1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asd |
| Test #25,970 - 5/30/20 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST1000LM025HN-M101ABB |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung M3 HDD 1TB on Pi 4 |
| Test #14,190 - 3/29/20 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD40NMZW-59LG6S1 |
| Class: | HDD (Portable) |