To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #19,242 - 4/19/20 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,861 |
| User: | Dirk_uit_Erondegem |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG 128GB M.2 NVMe PM961 TLC MZ-VLW1280 on Pi3 using QNINE M.2 NVME USB Adapter |
| Test #40,287 - 2/11/21 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,861 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST1000LM035-1RK172 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | LaCie 1TB HDD on Pi4 |
| Test #123,686 - 6/19/25 9:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,861 |
| User: | rickycourtney |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #87,417 - 5/12/24 11:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,861 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme PLUS 64GB |
| Test #79,978 - 2/21/24 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #75,481 - 12/6/23 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung usb on rpi4 |
| Test #78,849 - 2/2/24 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (GF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung EVO Select SSD 512GB on Pi 5 |
| Test #96,621 - 10/22/24 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 1,860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | 980 SSD\ |
| Test #127,842 - 10/15/25 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (BC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung BC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | sdcard |
| Test #129,553 - 12/14/25 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 |
| Test #70,850 - 6/11/23 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 1,860 |
| User: | Burn1 |
| Brand: | Seagate IronWolf 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST2000VN004-2E4164 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | RPI4 3.5 HDD External Power |
| Test #66,965 - 2/7/23 7:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,860 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Z3-128 GB SSD - USB |
| Test #14,246 - 3/29/20 9:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,859 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate BUPSlimMacSL |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | seagate 1tb external |
| Test #14,419 - 3/31/20 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,859 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST500LM014HN-M500ABB |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #26,483 - 6/5/20 9:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,859 |
| User: | Adam Reakes |
| Brand: | Team Combo Series SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team ComboSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cheap SATA2 32GB on Pi 4 8GB |
| Test #103,842 - 2/15/25 7:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,859 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #93,209 - 8/20/24 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,859 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #82,425 - 3/23/24 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | ssd on pi5 |
| Test #90,625 - 7/7/24 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #62,573 - 9/9/22 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 1,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |