To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #128,711 - 11/14/25 2:51 am | |
|---|---|
| Score: | 1,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SC128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra 128GB A1 microSD on Pi 5 |
| Test #14,621 - 4/3/20 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 1,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Scorpio Black 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD5000BPKT-75PK4T0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital Black 7200 rpm 500GB drive in Orico Transparent USB 3.0 enclosure on Pi 4 |
| Test #79,616 - 2/15/24 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,823 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Test #75,072 - 11/27/23 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 64GB |
| Test #76,998 - 1/5/24 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | O |
| Test #88,350 - 6/2/24 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Test #132,366 - 3/14/26 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #104,822 - 3/7/25 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #97,060 - 10/29/24 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 1,821 |
| User: | TG |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk 00000 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | TG 32 |
| Test #57,139 - 2/20/22 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | HDMCSDX128GA2V30 HIDISK SD |
| Test #51,979 - 11/1/21 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,821 |
| User: | Plum |
| Brand: | Seagate Barracuda |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST3500418AS |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Seagate Barricuda 7200rpm on on Pi 4 using Sabrent EC-DFLT with Jmicron firmware update NO storagequirks |
| Test #86,245 - 4/29/24 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 1,820 |
| User: | microsd |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | microSd |
| Test #125,670 - 8/11/25 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 1,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 300X |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SD256 |
| Class: | A1 C10 V60 U3 |
| Note: | Lexar Professional 256 Gold |
| Test #92,012 - 7/31/24 3:28 am | |
|---|---|
| Score: | 1,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #93,334 - 8/23/24 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 1,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | crucial 64gb |
| Test #19,754 - 4/22/20 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 1,820 |
| User: | BlindFreddy3 |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingspec 128GB MSATA Element14 desktop Pi4 4GB |
| Test #128,185 - 10/26/25 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | ssd |
| Test #71,594 - 7/19/23 3:15 am | |
|---|---|
| Score: | 1,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Seagate ST5000LM000-2U8170 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | hdd via usb Orange Pi 5 Plus |
| Test #131,532 - 2/15/26 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sandisk |
| Test #65,172 - 12/24/22 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST6000DM003-2CY186 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | yottamaster |