To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #24,475 - 5/16/20 12:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,487 |
| User: | SteveR |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung 860 EVO 1 TB SATA 2.5 Inch SSD on RPi4B using ORICO USB 3.1 (10Gbps) Hard Drive Enclosure USB C |
| Test #15,044 - 4/7/20 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 1,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | benchmarktest |
| Test #80,144 - 2/25/24 2:31 am | |
|---|---|
| Score: | 1,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SD Card 16GB |
| Test #76,242 - 12/20/23 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | FNK GenericMassStorageClass |
| Class: | USB Flash |
| Test #95,075 - 9/23/24 11:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | amazon basic 256GB |
| Test #90,372 - 7/2/24 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | 1 |
| Test #75,369 - 12/3/23 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Test #77,627 - 1/16/24 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Chivar Pilones |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Sandisk 64gb |
| Test #77,825 - 1/20/24 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | GadgetLabID |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Ultra USB 3.0 Flashdisk on Pi 4 |
| Test #78,675 - 1/30/24 11:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #88,077 - 5/29/24 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | friedlik |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung 32GB |
| Test #61,106 - 7/13/22 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SDU1 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #49,898 - 9/4/21 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Endurance (JD4RT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung JD4RT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung Endurance Pro SDXC on Pi 4 |
| Test #47,811 - 7/14/21 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD15SMZW-11JW8S0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD Elements 25a2 |
| Test #101,231 - 1/5/25 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston Micro SD Card USB Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston Generic-USB3.0CRW-SD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Extreme Pro 128GB Micro SD 2018 with many reinstallations of Raspbian in Generic CardReader on Pi 5 |
| Test #127,543 - 10/6/25 4:21 am | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung EF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD Card |
| Test #13,112 - 3/20/20 11:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | angelpradomx |
| Brand: | Hitachi TravelStar 7200RPM |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hitachi HTS723232A7A364 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Hitachi N13508 Pi 4 4GB usign generic chinese USB 3.0 adapter |
| Test #64,360 - 11/20/22 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #48,565 - 8/3/21 6:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar LX128 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar 128 GB |
| Test #56,243 - 2/2/22 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | extreme 128gb |